A levéltár története

Az Egyetemi Levéltár 1987. november 1-jén alakult a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen. Első főállásban alkalmazott levéltáros végzettségű munkatársa (1989) Zsidi Vilmos, aki 1993-ban vette át az archívum vezetését. Dr. Szögi Lászlótól a Levéltár létrehozójától és első vezetőjétől. A levéltári dolgozók létszáma a kezdetektől 2-3 fő körül mozgott, ma két teljes állású, szakirányú végzettséggel rendelkező munkatárs végzi a levéltári feladatokat.

A több mint negyedszázada megkezdett rendszeres és folyamatos levéltári munka eredményeként jelentős mértékben –a kezdeti mennyiség két és félszeresére - nőtt a begyűjtött anyag mennyisége, amelynek évhatára (1880) 1891 – 2014.
A másfél évtized alatt a raktári állványzat korszerűsítésére és raktárbővítésre háromszor- 1999-ben, 2002-ben és 2009-ben került sor. A raktárhelyiséget az egyetemi levéltárak közül elsőként szereltük fel gördíthető állványzattal. Az Egyetemi Levéltár magas színvonalú technikai felszerelésére 2002-2003 folyamán került sor a fejlesztések elmaradása miatt az eszközpark mára elavulttá vált.
A Levéltár számára szakmai kihívást jelent a 2000. évi egyetemi integráció, amelynek során az Államigazgatási Főiskola került intézményünkhöz. (2012-ben a Közigazgatástudományi Kar a Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez csatlakozott.) A bővülés 2003 őszén folytatódott: a Szent István Egyetemből kivált Budai Területi Iroda (az egykori Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem) karai csatlakoztak a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemhez. Az új integrált felsőoktatási intézmény 2004 őszétől Budapesti Corvinus Egyetem néven folytatja működését. A Budai Campuson  már 1993 óta működő önálló szaklevéltár 2015-ben került összevonásra a Közgáz Campuson működő levéltárral az Egyetemi Könyvtár szervezetén belül.

Az elmúlt évszázad folyamán többször is felmerült a kertészeti oktatás történetére vonatkozó dokumentumok összegyűjtésének igénye. Először 1929-ben egy múzeum alapításának ötlete merült fel, majd húsz évvel később már Kertészeti Múzeum és Okmánytár létrehozását tervezték.
A mindenkori Központi Könyvtára mellett - több egyetemhez hasonlóan - kialakult egy, az intézmény és a szakma történetére vonatkozó, vegyes történeti értékű, könyvekből, fényképekből, nyomtatványokból, hagyatékokból és irattöredékekből álló gyűjtemény, amely esetünkben az "Archívum" nevet viselte.

Így vált lehetővé, hogy a Művelődési és Közoktatási Minisztérium 1993. január 1-jével engedélyezte a szaklevéltár létesítését. A Levéltári Telephely közelmúltbeli történetének legkiemelkedőbb eseménye a levéltári helyiségek teljes körű felújítása és részbeni átalakítása volt, amelyre 2006-ban került sor.

Ennek során új és korszerű gördülő állványos raktári rendszer beépítésére került. A raktári rendszer kialakításával jelentősen megnövekedett a levéltári raktár befogadó képessége.

Jelenleg mintegy 400 ifm irat biztonságos, a legmodernebb állományvédelmi előírásoknak megfelelő tárolására nyílik lehetőség a raktárban.

Az Egyetemi Levéltár napjainkra az egyik legnagyobb hazai egyetemi archívummá vált a maga 1260 ifm iratanyagával.